Lávka “Za Sokolovnou” v Žamberku

Na místě nové lávky stála klasická oblouková betonová lávka ze začátku století, jakých bylo jako typ mostní konstrukce pro malé vodní toky v minulosti postaveno mnoho. Nosnou konstrukci tvořila dvojice oblouků z betonu tloušťky 350 mm. Místní měli most moc rádi a nechtěli se ho vzdát. Bohužel původní konstrukce byla v tak špatném stavu, že musela být nahrazena novou. Přišel jsem s konceptem ponechat přesný tvar betonového oblouku zboku a odlít jej z UHPC. Výsledná tloušťka konstrukce oblouku je 175 mm tzn. poloviční než původní betonová a působí velmi lehce. Takže silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována a v detailu je vidět, že jde o konstrukci současnou. Kouzlem této stavby je právě její tvarový odkaz k původní lávce, při použití moderní UHPFRC konstrukce oblouků, což dovolilo vytvořit oblouky maximálně subtilní a z trvanlivého materiálu. Jedná se o jedinou UHPFRC konstrukci s horním obloukem na světě. Mezi ně je poté vložená jemná ocelová žárově zinkovaná konstrukce samotné mostovky. Komunikace je v místě mostu navržena jako přímá, bez příčného či podélného sklonu konstrukce. Průchozí šířka mostu je navržena 2,2 m.

 

Nosnou konstrukci lze definovat jako obloukovou mostní konstrukci s táhlem a zavěšenou dolní mostovkou. Oblouky mostu jsou navrženy z materiálu UHPFRC a stabilně zajištěny ocelovými rozpěrami. Roštová mostovka sloužící jako táhlo oblouku je navržena jako ocelová a je zavěšena tyčovými závěsy na konstrukci oblouku. V patě oblouku je ocelová mostovka spojena s obloukem použitím čepového spoje. Konstrukce oblouku je zhotovena jako prefabrikát s montážním spojem ve vrcholu oblouku.

Vyrobeny tak byly přesné poloviny dvojice obloukových pasů. Montážní spoj ve vrcholu oblouku byl zabetonován in-situ s provázáním výztuže pomocí příložek. V dolní části oblouku (v patě v místě monolitického příčníku) z prefabrikátu vyčnívá výztuž pro spřažení s monolitickými příčníky, zárodky kotev příčného předpětí a styčná spára je vystrojena smykovými zámky. Prefabrikované nosníky budou betonovány v poloze „na boku“, přičemž povrch ve styku s bedněním tvoří vnější obrys mostu.

Konstrukce mostovky je tvořena podélníky a příčníky z profilů HEA 160. Ty tvoří dohromady sedm polí. Každé z polí je diagonálně zavětrováno čtyřmi táhly se středovou rozetou o průměru táhla 20mm. Na podélnících jsou navařeny konzoly kotvení pororoštových panelů mostovky. Na vnitřní straně podélníku jsou rovněž navařeny kotevní body pro lištu LED prosvětlení motovky. Celé toto táhlo je k mostovce kotveno čtyřmi čepy (2+2) na koncích mostovky čepem o průměru 85mm. Mostovka je dělená na poloviny z důvodu jednoduššího transportu a možnosti zinkovámí ponorem. Tyto dva svařence budou v průběhu stavby svařeny uprostřed rozpětí lávky. Je zásadní, aby se před svařením mostovka předepla tak, aby se vymezily vůle v čepech a vneslo se do ní požadované napětí pro zajištění stability UHPFRC oblouků.

Autoři                   Petr Tej, Jan Mourek, Oto Melter, Jiří Kolísko, Aleš Hvízdal

Klient                   Město Žamberk

Rok realizace      2023

Spolupracovali    Skanska a.s. | generální dodavatel stavby | www.skanska.cz

                            KŠ Prefa | UHPFRC konstrukce | www.ksprefa.cz

                            CPOS s.r.o. | ocelové konstrukce | www.cpos.cz

Previous
Previous

Vrapická lávka

Next
Next

Lávka pro pěší v Litomyšli