Vršovická drážní promenáda a liniový park

Urbanismus

Praha představila studii Drážní promenády a liniového parku pro chodce, běžce, bruslaře a cyklisty. Bude čtyři kilometry dlouhou spojnicí Vršovic a Strašnic v trase zrušeného železničního koridoru benešovské trati. 

Drážní promenáda s liniovým parkem se má stát zelenou bezmotorovou páteří Vršovic a Strašnic v trase opouštěného železničního koridoru benešovské trati a sloužit všem obyvatelům a návštěvníkům k rekreaci, dopravě i sportu. Naváže na stávající síť ulic, stezek a cest, ve Vršovicích například podél Botiče. Pražanům nabídne dostatek místa pro vycházku, jízdu na kole nebo bruslích mimo silniční provoz. Jeden pás o šířce čtyři metry bude rozdělený do dvou pruhů a umožní pohodlné cestování rychlejším cyklistům a bruslařům v obou směrech. Druhý směrově smíšený pás bude věnovaný chodcům. Jeho šířka bude 3.2 metru a od rychlejšího pásu jej bude podle konkrétního místa dělit necelý metr zeleného pásu, tartanu nebo původní koleje. Podél vnějších stran budou doplněny také nezpevněné pěšiny, pokud třeba někdo raději běhá na měkčím povrchu.

Promenáda propojí a zpřístupní navazující klidné pobytové lokality, parkové plochy, sportoviště, zastávky a současně zachová paměť místa v území pro další generace. V trase drážní promenády se předpokládá zachování historického kamenného podchodu, severní části mostu v Edenu, lávky u zastávky Strašnice a osvětlovacích věží či užití fragmentů kolejiště, pražců a návěstidel. V první etapě se chystá realizace hlavního úseku promenády v délce přes 4 km (U Seřadiště – Dolínecká) spolu s přístupy a vybranými navazujícími prostranstvími liniového parku. V dalších etapách se předpokládá přímé napojení až po železniční stanici Praha ‑Vršovice a realizace dalších částí liniového parku.

Architektura lávek

Lávky jsou na trase drážní promenády navlečeny jako korálky na niti. Jejich tvarosloví je minimalistické. Jsou to sochy, objekty. Konstrukce lávek je tvořena patinující ocelí s výraznou červenou barvou. Lávky jsou koncipovány jako prosté nosníky s odlišným rozpětím (26,5 m; 38,0 m; 68,5 m). Nosnou konstrukci tvoří v prvním případě desková konstrukce, v druhém parapetní nosník a ve třetím Vierendeelův nosník s dolní mostovkou. Odvodnění nosné konstrukce je řešeno jejím příčným a podélným spádováním. V nejnižším místě příčného řezu bude voda svedena do mostních odvodňovačů a dále vedena potrubím uvnitř podhledu konstrukce směrem k opěře. Nosná konstrukce je v oblasti uložení vybavena příčníkem, přes který jsou její nosníky nepřímo uloženy přes elastomerová ložiska na spodní stavbu mostu. Ta je tvořena železobetonovou opěrou s úložným prahem, závěrnou zídkou a navazujícími křídly. U všech třech lávek je uvažováno založení jako hlubinné na velkoprůměrových vrtaných železobetonových pilotách. 

Autoři: Tomáš Cach, Terra Florida, Petr Tej

UR 2023

Previous
Previous

Lávka ve Veselí nad Lužnicí

Next
Next

Most v Karlových Varech