Chebský most v Karlových Varech

Součástí projektu je návrh na stavbu nové mostní konstrukce a návrh na rekonstrukci a rozšíření stávajícího Chebského mostu z r. 1868. Původní mostní konstrukce modifikovaná během let několika přestavbami, představuje klíčovou část celkové úlohy. Je navrženo rozšíření této části tak, aby byla pohodlně zahrnuta automobilová, cyklistická a pěší doprava. Celý povrch mostu bude materiálově i barevně sjednocen. Vozovka bude oddělena nízkými bariérami z UHPCFR, cyklistická vozovka oddělena linií čoček z leštěné litiny. Zábradlí bude provedeno na sloupcích z UHPCFR, madlo oplechováno bronzem, výplety budou z atmofixových prutů a nerezových lanek. Most bude osvětlen pro tento účel navrženými lampami veřejného osvětlení z leštěné nerezi. Tvarová modelace spodku konzol vytváří rytmické opakování a je inspirovaná jak formami tradiční kamenické práce, tak současným abstraktním sochařstvím, člení celou hmotu mostu a dává jí přirozené měřítko. V určitém smyslu se jedná o současný druh bosáže, tedy práci se strukturou velkých bloků masivní hmoty, které se do sebe opírají a společně čelí gravitaci. 

Nová konstrukce bude provedena jako obloukový most bez střední podpory. To uvolní dispozici pod mostem pro provedení nové trati a vozovky. Veškeré konstrukce jsou navrženy z UHPCFR. Zábradlí je provedeno z prefabrikovaných segmentů, je plné a poměrně vysoké. Povrch nového mostu včetně detailů bude proveden analogicky jako u rekonstruovaného mostu. Barevnost pochozího povrchu je puzzuola, oblouky budou provedeny v leptaném černě probarveném odstínu s utaženým povrchem. Nosné závěsné tyče budou natřeny grafitovou černí. 

Konstrukce U původního mostu bude svrchní, moderní část konstrukce snesena, včetně betonových konzol a zásypu. Bude provedena ocelová nosná konstrukce, na kterou budou vyneseny prefabrikované konzoly z UHPCFR. Konstrukce vloženého ocelového mostu je založena na mikropilotách vedených jádrovými vrty skrz stávající kamenné pilíře. Železobetonové pilíře budou ve střední části vybaveny servisním prostupem pro zajištění snadného přístupu k opravám a prohlídkám mostní konstrukce. Po usazení na podpůrnou konstrukci bude provedena monolitická spřahující betonáž, která zajistí jak kotvení UHPFRC konzol, tak spřažení mostovky s ocelovými prvky mostovky. 

Mostní konstrukce vedoucí přes železniční trať bude odstraněna. Na jejím místě je navržena nová oblouková mostní konstrukce s dolní mostovkou sloužící jako táhlo oblouku. Nosnou konstrukci tvoří prefabrikované mostní oblouky s táhlem tvořeným předpjatou mostovkou. Konstrukce mostovky je z oblouků zavěšena použitím ocelových tyčových závěsů. Krajní konzoly s chodníky a cyklistickými pruhy jsou shodně jako u navazujícího původního mostu řešeny přímopochozí UHPFRC konstrukcí se zdrsněním bez dodatečných izolací. Krajní zábradlí mostu je zhotoveno z tenkostěnných prvků z UHPFRC, které budou ke konstrukci mostu kotveny pomocí montovaných spojů. 

Autoři: Ondřej Císler, Petr Tej

Sagasta & Bridge Structures & Aoc

Vyzvaná architektonická soutěž: 1. místo

2023

Zadavatel: Kancelář architektury města Karlovy vary, p.o., Nám. M. Horákové 2041, 361 20 Karlovy Vary

Autorizovaní architekti, vedoucí týmu: 

MgA. Ondřej Císler, PhD., ČKA 03548; Ing. arch. MgA. Petr Tej PhD. et PhD., ČKA 04797

Autorizovaný inženýr v oboru mosty a inženýrské konstrukce: 

Ing. Jan Mourek, PhD., ČKAIT

Autorizovaný dopravní inženýr:

Ing. Josef Filip, PhD., ČKAIT

Autorizovaný krajinářský architekt:

Ing. arch. Mikoláš Vavřín ČKA, 00647

Spolupráce architekti :

Ing. arch. Adam Dvořák, Ing. arch. Oto Melter, Bc. Emily Hillová

Vizualizace:

Michal Slujsar

Previous
Previous

Drážní promenáda

Next
Next

Most ve Fribourgu